Sajnos gyakran tapasztalható az, hogy a mindennapok „mókuskereke” felemészti az érzelmi életet. Esténként, haza érve a munkából, lehet, hogy rendszeresen beszélgetnek egymással a párok, de mégsem kommunikálnak azon a szinten, hogy tudják, mi zajlik a másikban. A statisztikák szerint egy legalább 5 éve együtt élő pár leggyakoribb beszédtémája a háztartás és a gyereknevelés köré szerveződik. Pl. „Mit együnk ma?” „Vennél az üzletben egy kiló húst hazafelé?” „Elhozod az iskolából a gyereket?”

A harmadik legtöbbször felhozott téma a munkahelyi bosszúságokból adódó frusztrációk, vagy a rokonságból eredő nézeteltérések rázúdítása a másikra. Számos konfliktus forrása lehet az, amikor a párok kommunikációja megszokott gyakorlattá vagy rutinná válik az évek során. Ha kezdetben törődtek kapcsolatuk érzelmi minőségével, az idővel a szürke hétköznapokkal felületessé válik, és már nem fordítanak elég figyelmet egymásra. Ezután jön a megszokás.

A párok az 5 kommunikációs szintből legtöbbször az első háromig jutnak el: ez a „sablonos közlések”, a „hírközlések másokról” és a „konfliktushelyzetek dühös közlésének” szintjei.

A 4. és 5. szinten már valódi önfeltárás történik, amikor az igazi örömeinket, reményeinket, vágyainkat és félelmeinket osztjuk meg egymással. Azonban itt meg kell jegyezni, hogy nem tartozik ide az olyan kommunikáció, ami nem őszinte érzésekből fakad, hanem valamilyen haszon, esetleg a másik kihasználása a cél.

Előfordul az is, hogy valaki azért nem meri feltárni az igazi érzéseit, mert fél, hogy elveszíti a másikat. Ez mindig kisebbrendűségi érzésekből fakad, esetleg már gyerekkorában is azt tanulta meg, hogy ne fejezze ki valódi gondolatai, érzéseit.

Visszatérve arra, hogy mennyire ismerjük partnerünk, csupán néhány kérdést sorolok fel, amit fel szoktam tenni a pároknak:

„Igazán tudja-e, hogy milyen félelmei vannak párjának a jövővel kapcsolatban?”

„Tudja-e, hogy párjának mi a legnagyobb csalódása, és mit bán leginkább?”

„Tudja-e, hogy párja mikor érzi azt, hogy a legjobban szeretik?”

„Tudja-e, hogy párja milyen módszereket alkalmaz Ön felé, ha keresztül akarja vinni az akaratát?”

„Tudja-e, hogy párja mit szeretne Önben leginkább megváltoztatni?”

„Tudja-e, hogy párjának mi a legnagyobb lelki harca?”

Lehet, hogy úgy gondolja, mindegyikre tudja a választ. Azonban azt tanácsolom, hogy miután magában megfogalmazta a válaszokat, utána tegye fel ezeket partnerének is. Majd hasonlítsa össze a válaszokat. Ha ezen a vonalon elindulnak, és mindig szánnak időt intim beszélgetésekre, és nem felejtik el, hogy szívből jövő gondolatokat, érzéseket fogalmazzanak meg egymás felé, akkor erős szövetséget alkothatnak a jövőben.